Geotóp nap
A környezeti nevelés és földtudományi ismeretterjesztés miatt hoztuk létre 2008-ban a Geotóp Nap túrát. Következő évtől javaslatunkra indult el a Magyarhoni Földtani Társulat összefogásával az országos Geotóp Nap ismeretterjesztő túrasorozat szerte az országban. 2016-ban bekapcsolódtunk az Év ásványa, Év ősmaradványa programsorozatba. A geotúra során, interaktív játékokon és terepi bemutatókon ismertetjük meg a geosite-ok érdekességeit, hogy felhívjuk a figyelmet a földtudományi természetvédelem fontosságára. 2022. óta pedig Nemzetközi Földtudományi Sokféleség Napjához is kapcsolódunk.
A geotópok (angolul geosite) olyan helyszínek, ahol az élettelen természet legérdekesebb, legjellegzetesebb képződményei találhatók meg. Ezek lehetnek különféle felszínformák, sziklafalak, barlangok, kőzetek vagy talajok természetes és mesterséges kibukkanásai, források, ásvány- vagy kövület előfordulások, emellett még az élettelen természet sok más érdekessége, valamint maga a táj is, az előzőekben felsorolt értékekhez kapcsolódó kultúrtörténeti örökséggel
A Less Nándor Emléktúra Geotóp Napja a rendezvénysorozat egyik zászlóshajója.
A földtudományok rejtelmei és az élettelen természeti értékek után érdeklődők egy 12 km hosszú távot végigjárva megcsodálhatják a Déli-Bükköt és a Bükkalját felépítő kőzeteket, a belőlük kialakult egyedi felszínformákat és a hozzájuk kapcsolódó kultúrtörténeti értékeket. A táv teljesíthető egyénileg vagy vezetett túrák keretén belül, szakavatott geotúra-vezetővel.
Ezeken a túrákon nem kell senkinek roppant erőfeszítések és szintidők szorításában menetelnie. Hasznos lehet viszont, ha nagyítót, kőzethatározót hozunk magunkkal. Itt lassan, nézelődve haladhatunk. Megismerhetjük hogyan néztek ki a 200 millió éve kialakult zátonyok. Láthatjuk az utolsó néhány millió évben a mészkövön létrejött karsztos és fagyaprózódásos formákat, valamint a vízfolyások vágta szurdokvölgyeket. Megtudhatjuk hogyan működtek kb. 15-20 millió éve a közeli vulkánok, amelyek a Bükkalja vulkáni törmelékes kőzeteit adják. Megtekintjük a belőlük formálódott kaptárkövek kúpszerű formáit, megismerjük a hozzájuk kötődő tájhasználati rejtélyeket, a puha tufába heves záporpatakok által vájt, mély szurdokokat.
A geotóp napi ellenőrző pontokon érdekes, játékos feladatokon keresztül ismerheted meg a földtudományi jelenségeket, szerepüket a táj működésében. A játékok kipróbálása után kapjátok meg a bélyegzőket. Bízunk abban, hogy aktív közreműködéseddel sikerül megmutatnunk, nincs semmi ördöngösség a Föld tudományában, sőt megértve azt, izgalmas vagy éppen hasznos dolgokat tudhatsz meg a természet működéséről, melynek akár akarod, akár nem, TE is részese vagy!